5G Teknolojisi Nedir?

5G, günümüz 4G LTE ağlarının önemli bir evrimi olan 5. nesil mobil ağı olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan büyük veri ve nesnelerin interneti kavramlarının bir gereği olarak geliştirilmekte olan 5G teknolojisi, çok daha hızlı bir internet bağlantısını mümkün kılmaktadır. Birbirine bağlanan milyarlarca cihazın duyduğu hızlı internet ihtiyacını karşılayacak olan 5G, en uzun filmleri bile birkaç saniyede indirmeye olanak sağlamaktadır. Bağlantılarda meydana gelen kopukluğun da bu teknoloji ile minimuma inmesi beklenmektedir. Ayrıca geniş kapsama alanı, 5G’nin en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Halihazırda satışı başlayan 5G uyumlu telefonlar ile birlikte çalışacak olan bu teknolojinin başlangıçta 4G ağlarıyla birlikte çalışması, daha sonraki sürümlerinde ise kapsamının genişletilerek tamamen bağımsız ağlar aracılığıyla çalışması tasarlanmaktadır. Temel çalışma prensibi, diğer ağlardaki gibi radyo dalgaları ile veri dağıtımı olan 5G, 4G’nin kullandığı LTE yerine OFDM denilen yeni bir şifreleme kullanacaktır.

Ne Kadar Hızlı?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G trenine ne zaman binmeye karar verdiğinize göre değişecektir. Ancak varolan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Bir firmanın yaptığı test sonuçlarına göre, saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşılmıştır ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtilmektedir ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji olduğunu göstermektedir. Örneğin yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme sürelerinin de azalması beklenmektedir. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayacıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorundadır. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresinin birkaç milisaniyeye ineceği tahmin edilmektedir.

5G Teknolojisi’nin Getirileri ve Kullanım Alanları

,5G Teknolojisinin günlük hayatımızın birçok farklı alanını değiştirmesi beklenmektedir. Öncelikle, 5G vericilerinin çok küçük olması tasarlandığından, şehirlerdeki yüksek baz istasyonlarının yerini küçük ve modeme benzeyen cihazların alması planlanmaktadır. Saniyede 20 GB hızında bir internet erişimi hedefleyen 5G, hızı ve geniş kapsama alanıyla iletişimi kesintisiz ve son derece hızlı bir hale getirecektir. Başlangıçtan itibaren evlerde kullanılabilecek olan 5G ayrıca hastanelerde, akıllı bandaj gibi sağlık cihazlarına da entegre edilebilmektedir. Böylelikle, düşük maliyetli, verimli ve yenilikçi sağlık cihazları ile sağlık sektörünün önemli bir gelişim göstermesi öngörülmektedir. 5G’nin etki edeceği bir diğer alan ise şoförsüz akıllı otomobillerdir. Akıllı ulaşımın en kritik faktörü kesintisiz bilgi akışı olacağından, sunduğu kesintisiz ve hızlı internet olanağı ile 5G’nin kazaların önlenmesinde önemli bir rol oynaması beklenmektedir.

5G Teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti

Günümüzde akıllı cihazlar olarak nitelendirilen nesnelerin interneti, RFID, UWB ve Bluetooth gibi kablosuz sistemlerle faaliyet göstermektedir. Bu sistemlerin bağlantısız olarak nitelendirilmesinin sebebi, 4G’ye kadar olan bağlantılarda bir saniyenin küçük zaman aralıklarına bölünerek aynı alandaki kullanıcılara eşit olarak paylaştırılmasıdır. Bu mevcut sistemde kullanıcıların birbiriyle bağlantıya geçmesi mümkün olmamaktadır. 5G için öngörülen ve NOMA denilen yeni sistemde ise dikey olmayan çoklu erişim yöntemi ile milyonlarca kullanıcının ve cihazın anlık bir şekilde birbiriyle bağlantıya geçmesi öngörülmektedir. Günümüzde yalnızca Wi-Fi ile çalışabilen nesnelerin internetinin, 5G’nin getirdiği teknoloji ile birlikte küçük-büyük tüm akıllı cihazlarla uyumlu olarak çalışabilmesi planlanmaktadır.

5G ve Nesnelerin İnterneti’nin bir araya gelişi, daha önce benzerine rastlanmamış bir veri zenginliği sağlamaktadır. Milyarlarca cihazı birbirine bağlayıp bu cihazları 5G teknolojisi sayesinde en hızlı şekilde yönetme imkânı bulacak olan işletmeler, elde ettikleri zengin veri aracılığı ile kilit kararlar alabilecektir. Öngörülen bir diğer gelişme ise tarımda yenilikler yapılması ve akıllı çiftlikler kurularak buralarda geniş çaplı üretim yapılmasıdır. Halihazırda dünyada 5G ve Nesnelerin İnterneti’nin uyumu ile birlikte çalışan örnekler her geçen gün artmaktadır. Örneğin, Finlandiya’da sanal gerçeklik ile felç rehabilitasyon hizmeti veren ürünler geliştirmektedir. Ayrıca akıllı küvözler sayesinde bebeklerin daha iyi koşullarda bakılması ve akıllı bandajlar ile hastalara daha verimli bir şekilde hizmet verilmesi de gündemdeki çalışmalardandır. 5G ve nesnelerin interneti teknolojilerine birlikte uyum sağlayan kuruluşların maliyet tasarrufu, daha iyi müşteri deneyimi ve uzun vadeli büyüme sağlaması öngörülmektedir.

5G teknolojisi zararlı mı?

5G teknolojisinin yüksek hızda ve düşük gecikme ile internet sunabilmesi için yüksek frekanslı dalga boyları kullanılıyor.Bu dalga boyları, düşük frekanslı olanlardan daha fazla enerjiye sahip.

5G şebekesinin yaydığı frekansların zararı hakkında rapor hazırlayan International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), yüksek frekansa maruz kalmanın insan sağlığına ciddi etkileri olacağını savunuyor. 5G ile birlikte hayatımıza girecek yüksek frekansların bu sorunu tetikleyeceği belirtiliyor.

Helsinki Üniversitesi’nden moleküler biyoloji profesörü Dariusz Leszczynski Euronews’e yaptığı değerlendirmede 5G’nin sağlık açısından risklerini kimsenin tam olarak bilmediğini söyledi ve “5G emisyonlu radyasyonun etkilerinin biyomedikal olarak araştırılmadığını, 5G’nin güvenli olduğu görüşünün düşük seviyeli radyasyon sağlığa zararlı değildir varsayımına dayandığını” ekledi.

5G’nin yaydığı radyasyonun incelenmesi gerektiği yönünde ortak bildiri yayınlayan 250 bilim insanı ise 5G ile birlikte insan ve hayvan sağlığının tehlikeye gireceğini savunuyor. 5G çalışmalarının durulması kararını destekleyen için change.org benzeri bir site açıldı. 5GSpaceappeal.org ismindeki bu sitede Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve tüm ulusların hükümetine açık çağrıda bulunuluyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre ise Almanya’daki Aachen Üniversitesi bünyesindeki Elektromanyetik Çevre Uyumluluğu Araştırma Merkezi’nden Sarah Drießen, güçlü radyo frekans alanları ile kanser teşhisi konan fareler arasında açık bir bağlantı olduğunu gösteren bir çalışmaya dikkat çekiyor.

İki yıllık bir zaman dilimi boyunca günde dokuz saat elektromanyetik alana maruz bırakılan fareler üzerinde uygulanan testler, beyin, kalp ve testisler dahil olmak üzere sinir sistemlerinde de değişimler yaşandığını ve hücre ölümlerinin arttığını ortaya koyuyor. Bu araştırma hayata geçirildiği sırada 5G teknolojilerinin henüz geliştirilmemiş olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Tüm bunlara rağmen, elektromanyetik alanların insanlar üzerindeki sağlık etkilerini araştıran DSÖ’nün Uluslararası EMF Projesi, “Onlarca yıldır sürdürülen EMF araştırması kapsamında elektromanyetik alanlardan kaynaklanan önemli bir halk sağlığı riskinin ortaya çıkmadığını” vurguluyor.

5G ile birlikte maruz kalacağımız yüksek frekans dalgalarının kansere neden olup olmadığını anlayabilmek için erken bir dönemdeyiz. Kesin sonuca varabilmek için antenlerin şehirlere yaygın bir şekilde yerleştirilmesi ve en az 10 yıllık bir deney yapılması gerekiyor. Sağlık kuruluşları ve bilim insanları ise 5G kullanılmadan önce bu çalışmaların yapılması gerektiğini ve 5G’nin ertelenmesini talep ediyor.

Derleyen: Görhan Kalaycı

 

KAYNAKÇA

https://www.wissenakademie.com/blog/5g-teknolojisi-nedir

https://www.channelfutures.com/files/2019/12/2-5G-AI-Trends-877×432.jpg

https://news.itu.int/wp-content/uploads/2019/08/shutterstock_1221198793-e1566195743904.jpg

https://www.isnet.net.tr/BlogIcerik/5g-teknolojisi-nedir-isnetblog

https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/01/23/5g_7856.jpg

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/5c6fd0ef0f254412f09bcbe6.jpg

https://www.donanimhaber.com/5G-teknolojisi-sagligimizi-ve-guvenligimizi-tehdit-ediyor–109484

https://www.donanimhaber.com/cache-v2/?t=20190407010951&width=-1&text=0&path=

https://www.donanimhaber.com/images/images/haber/109484/src/5G-teknolojisi-sagligimizi-ve-guvenligimizi-tehdit-ediyor109484_2_2.jpg

Son Güncelleme: Mayıs 25, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap