Açık Kapı Yardım Projesi

İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılında geliştirdiği Açık Kapı projesi, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur.
Açık Kapı projesi ile vatandaşın valiliklere olan taleplerinin elektronik ortamda kayıt, takip ve sonuçlandırılma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uygulama sayesinde vatandaşlar, 17 başlık ve 322 konudan seçtikleri taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepler, geliştirilen internet uygulaması ve Açık Kapı Mobil uygulaması ile yapılabilmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadele amacıyla EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan toplanan veriler belirlenen vaka durumlarına göre proje üzerinden raporlanmaktadır.

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Özetle geliri olmayan kişilere nakit para ve gıda yardımı ulaştırmayı hedefleyen bu proje belirli kriterlere uyan kişilerin faydalanabileceği 1000 TL yardım, 2022 ve 3294 sayılı kanunlardan faydalanarak devletten sosyal destek alan 2 milyon vatandaşı ilgilendiriyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır.” denildi.

Başvuru Nasıl Yapılır

Açık Kapı Birimlerine yüz yüze, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Vatandaş sürecin her aşamasını, başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonuyla takip edebilmektedir.

E DEVLET AÇIK KAPI YARDIM BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

acikkapi.gov.tr üzerinden başvuru yapacak vatandaşlar TC. Kimlik numarası, ad soyad, annenin evlenmeden önceki soyadının ilk ve son harfi ile cep telefonu numarasını doğru bir şekilde girmeli.

ACIKKAPI.GOV.TR ÜZERİNDEN BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

Açık Kapı Yardım Başvurusu Sorgulama

Açık Kapı yardım başvurusu sorgulama işlemi de yine hem e-Devlet hem de acikkapi.gov.tr adresi üzerinden yapılabilecektir. acikkapi.gov.tr üzerinden başvuru sorgulama yapacak vatandaşlar aşağıdaki uyarılara dikkat etmeli:

ACIKKAPI.GOV.TR ÜZERİNDEN SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Başvurunuz sonrası sistem tarafından size verilen numarayı T.C. kimlik numaranız ile birlikte girerek ONAY KODU GÖNDER butonuna tıklayınız. Kayıt esnasında girdiğiniz cep telefonu numarasına sistem tarafından sms olarak ONAY KODU gönderilecektir. Onay kodunuzu girdikten sonra başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA:
https://www.icisleri.gov.tr/bilgiislem/acik-kapi-projesi-milletin-kapisi
https://www.haberturk.com/acik-kapi-nedir-sosyal-yardim-basvurusu-nasil-yapilir-e-devlet-acik-kapi-yardim-basvurusu-sorgulama-2638990
https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2020/04/11/81-sehirde-gida-nakit-para-yardimi-acikkapigovtr-acik-kapi-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/
Son Güncelleme: Nisan 26, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap