Aikido Nedir ?

Aikido, Morihei Ueshiba tarafından 20. YY’lın yıllarda kurulmuş bir Japon Savaş Sanatı’dır. Aikido kelimesi Ai: uyum, Ki: enerji, ruh, soluk, Do: yol kelimelerinden oluşmuş genel anlamda enerji ile uyumun bir araya gelerek sağlanan bir savunma sanatı olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kelime anlamı genel olarak ele alındığında “Yaşam Gücüyle Bütünleşme Yolu” manasına gelmektedir. İlk olarak 1951 yılında Fransa ile Avrupa’ya daha sonra 1953 yılında Amerika’ya gitmiş ve dünyaya yayılmaya başlamıştır. Türkiye’de ise resmi olarak 1982 yılında başlamıştır.

Aikido dünyasının O’Sensei (Büyük Usta) Morihei’nin yarattığı bu sanat Japon Hükümeti tarafından 1940 yılında resmi olarak tanındı ve The Aikikai Vakfı kurularak Aikido’nun gelişimi, tanıtımı ve yayılıp özünün korunması amaçlandı. Teknik olarak Aikido gelişiminde jijitsu ve kenjutsu sanatlarının üzerine geliştirilerek kurulmuştur. Samurai gibi diğer Japon savaşçılarının kullandığı beceri ve teknikleri kullanan bu sporda teknikler silahsız olduğundan tahta kullanılır.

Neyi Amaçlar ?

Aikido genel anlamda savunma sporu olup bunun dışında ruhu güzelleştirme, vücudu ve aklı kuvvetlendirme gibi bireyi mental ve fiziksel enerjisini birleştirme dalıdır. Aikido’yu diğer savaş sanatlarından ayıran en önemli özellikler ise saldırganın hamlelerini kendisine karşı kullanma ve bükme ve fırlatma tekniklerinin kullanılması olarak görülmektedir. By sebeple stratejii ve doğru zamanlamanın öne çıktığı bu sporda bu dal ile ilgilenen kişilere farkındalık ve duruma uyum sağlama becerilerinin gelişmesine ve uygun reaksiyon vermesini geliştirir.

Derleyen: Av. Ali Nihad Özgürel

 

Kaynakça

http://www.aikidosporu.com/aikido-nedir.html

https:// aikimode.com/aikido-nedir.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aikido

https://en.wikipedia.org/wiki/Aikido

https:// www.rekreasyonist.com/aikido-nedir-kurallari-nelerdir/

 

Son Güncelleme: Nisan 28, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap