Amok Koşucusu

Amok Koşucusu

Kitabın Adı: Amok Koşucusu
Yazarı: Stefan Zweig
Türü: Öykü

Yazar Hakkında

İntihar, Stefan Zweig’ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike’yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi.

Ülkemizde Satranç adlı kısa öyküsüyle ve psikolojik tahlillerle desteklediği muhteşem biyografi eserleriyle tanınan Avusturyalı roman, tiyatro, biyografi yazarı ve gazeteci Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 yılında Viyana’da doğdu. Zweig, edebiyatla küçük yaşlarda tanıştı ve bu alanda son derece üst düzey eğitimler aldı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrenen yazar aynı zamanda felsefe eğitimi de aldı.

Kitap Hakkında

Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Stefan Zweig’ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Amok Koşucusu bir başyapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına iniyor ve bütün bunları son derece canlı yansıtıyor.

Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikayesidir. Hollanda’da görev yapan bir doktor, dara düşüp kendisine başvuran çok zengin bir kadının “yardım” talebini geri çevirir. Zira kadının mağrur ve hesapçı tavrı karşısında büyük bir öfkeye kapılmış, gururuna yenik düşmüştür. Ancak söz konusu olan insan hayatıdır. Kısa süre içinde pişmanlığın pençesine düşer. Kadına yardım etmeyi saplantı haline getiren doktor, Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummanın, amokun etkisi altına girer.

Okuyucu Yorumum

Zweig kitapları genel olarak akıcı ve kısa olması özelliği ile bir nefeste okunabilen kitaplar. Eğer Satranç kitabını okuduysanız bu tam onun kıvamında bir kitap. Karakterin kendi iç dünyasında eskiyle boğuşması, yeri gelince pişmanlık yeri gelince sorgulayıcı olması ile geçiyor.

Yardım etmek denince herkes yardımseverim diyebilir. Sözde yardım etmek kolaydır çünkü. Kimse de ben yapmam demez. Fakat önemli olan olay anında ne karar vereceğimizdir. Karşımızdakine güveniyorsak yardım daha kolay olur çünkü fedakarlık yapıyorsak buna değdiğini bilmek isteriz. Peki karşıdakinin kişiliğini nasıl anlayabiliriz? İşte kitap bunları sorgulatıyor ama açık bir şekilde değil. Olayı anlatarak ilerliyor.

%100 etkileyici bir kitap diyemem ama yine de okunabilir. Stefan Zweig sevenler için keyifli olacaktır. İyi okumalar 🙂

İnsan her şeyini kaybettiğinde, elinde kalan son şey için umutsuzca savaşır.

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://www.dr.com.tr/Kitap/Amok-Kosucusu/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000726637

https://www.dr.com.tr/Yazar/stefan-zweig/s=125486

Son Güncelleme: Haziran 17, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap