Beyoğlu Rapsodisi

Kitabın Adı: Beyoğlu Rapsodisi
Yazarı: Ahmet Ümit
Türü: Polisiye Roman

Kitap Hakkında

Selim, Kenan ve Nihat adlarındaki, Galatasaray Lisesi’nden tanışan bu arkadaşların orta yaşlardaki hallerinin hikayesidir. Selim, ağırbaşlı ve mantıklıdır, Kenan grubun uçarı tipidir ve Nihat hayatta pek bir başarısı olmayan, grubun daha sessiz kişisidir. Üç farklı kişiliğin, üç farklı yaşam tarzının birleştiği bir nokta bu dostluk.

Ölümsüzleşmeyi düşünen Kenan, açacağı Beyoğlu Cinayetleri konulu fotoğraf sergisi yüzünden arkadaşlarıyla birlikte bir cinayet araştırmasına girişir ve bu olaylar zinciri anlatılır.

Biraz da Beyoğlu’nun hikayesi. Beyoğlu’nun karmaşasının, kalabalıkların arasına gizlenen sırların hikayesi. Sokakların, binaların, bildiğimiz, bilmediğimiz köşelerin, ama en çok insanların hikayesi. Ahmet Ümit bu romanında okuyucusunu sürpriz bir sonla ödüllendirmenin yanı sıra ölümsüzlük üzerine, dostluk üzerine, sahip olma duygusu üzerine sorular sorduruyor.

Biz birbirimizi kaybetmemek için özgür bırakmıştık.

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1996’da yazdığı ilk romanı ‘Sis ve Gece’, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Yayınlanmış 26 eseri bulunan Ahmet Ümit’in seksene yakın kitabı 26 yabancı dilde yayınlandı.

Okuyucu Yorumum

Bu gerçekten üzerine uzun uzadıya konuşulabilecek bir kitap. Karakterlerin tahlilleri çok başarılı ve ayrıntılı. Yine de bakış açısına göre değişebilecek yerler var ve bu güzel bir tat verdi bana. Kitapla aranızda kendi düşüncenize göre bir bağ oluşuyor diyebiliriz.

Bir insanı sevmek, onu, zayıflıkları, zaafları, yanlışlarıyla birlikte kabul etmek demekti.

Üçlünün arkadaşlığı gerçekten çok kıymetli benim gözümde. Hepsini ayrı sevdim ve anlamaya çalıştım. Olay da bir o kadar sürükleyiciydi. Yazım tarzı o kadar doğal ki arada günlük yaşam çok normal ilerliyor. Hatta bazı yerlerde ‘buralar kitaba niçin konmuş’ diye düşünebilirsiniz. Ama bu polisiye roman için güzel bir özellik olmuş bunu kitap bittiğinde daha net anladım. Olayların oturması ve üzerine düşünmek için bazı yavaş sahneler olmalıydı. Okuyucu da yeterince gözlemlesin diye. Kitabın ortalarındaki bu yavaş ve genel deyişle ‘sıkıcı’ bölümlerde direnip kitabı bırakmazsanız çok güzel bir sona ulaşıyorsunuz.

Aile ilişkileri, işleri, dostlukları çok güzel bağlantılar ve ayrıntılarla anlatılmıştı. Hem hikayesi hem dili çok etkileyiciydi. Çok sevdiğim bir kitap oldu umarım siz de seversiniz. Keyifli okumalar 🙂

O kadar insanın arasında neden belirli birini seçiyorsun da ötekini seçmiyorsun. Çünkü onda senin dikkatini çeken , ihtiyacın olan özellikler var. O insanı daha önce hiç tanımamış olsan da anlamlandıramadığın bir duyguyla ona doğru çekiliyorsun.

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://eksisozluk.com/beyoglu-rapsodisi–712931

https://www.dogankitap.com.tr/kitap/beyoglu-rapsodisi

https://www.dr.com.tr/Yazar/ahmet-umit/s=218019

Son Güncelleme: Haziran 17, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap