Bir Çift Yürek

Kitabın Adı: Bir Çift Yürek
Yazarı: Marlo Morgan
Sayfası: 211
Türü: Günlük

Yazar Hakkında

Marlo Morgan 1937’de doğdu. Biyokimya ve doğal ilaçlar alanlarında doktora yaptı. Sağlık dalında profesyonel bir kariyere başladı.
İlk kitabı, Mutant Message Downunder (Türkçeye Bir Çift Yürek ismiyle çevirildi), Aborijinlerle yaşadığı gerçek hikâye üzerine kurulu olduğu not edilmişti.
Kitap gerçekten çok tutuldu. Bir şirkete film için yayın hakları verilince Aborijinler protesto ettiler. Bir grup Aborijin ABD’ye gelip film çekimlerini engellemek istedi ve başarılı da oldu.
Morgan bu protestocularla tanıştıktan sonra hikâyenin aslında uydurma olduğunu itiraf etti.

Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.

Kitap Hakkında

Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya’da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, “Gerçek İnsanlar”la birlikte dört ay boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır. Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının her gün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukta birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar.

Çırpan kanatların arasından mavi gökyüzünü görmek olanaksızdı.

Okuyucu Yorumum

Ben kitap hakkında bir şey bilmeden başlamıştım. Günlük şeklinde yazıldığı için daha sonrasında uzun bir araştırma yaptım. Kitapta geçen “Gerçek İnsanlar” kabilesi olan Aborijinler gerçekten var. Yüzyıllardır kendi içlerinde, kendi yöntemleriyle hayatta kaldıkları doğru. Yazar olayların gerçek mi değil mi tartışmasındansa içindeki mesajlara yoğunlaşılmasını istediği için kesin bir cevap vermemiş. Zaten kitabı okuduğunuzda göreceksiniz o kadar farklı pencereler açıyor ki hayatın her alanına dair, bunun gerçekliğini sorgulamanın bile boşuna olduğunu öğreniyoruz.
Sağlıktan beslenmeye, iletişimden temizliğe  kadar her alanda kendilerine özgü, bizim ‘geleneksel’ olarak adlandırdığımız yöntemleri var.
Kitap bölümler halinde anlatılıyor. Tamamen yazarın birinci ağzından yazılmış. Her sayfasında şaşıracağınız bir bilgi olduğuna eminim.
Baş karakterimiz de okumuş bilgili biri. Bu yüzden orada gördüğü her şeyi modern hayatla karşılaştırıyor ve farklarını açık bir şekilde gösteriyor.
Aslında oraya onlar hakkında araştırma yapmak amacıyla gidiyor ama ne ile karşılaşacağından emin olamıyor. Anlattıklarını yazmayı planlıyor. Avustralya’da gitmesiyle kadını az çok tanımaya başlıyoruz. Kabile ile karşılaşmasında ise neye uğradığımızı şaşırıyoruz diyebilirim. İngilizce bilen bir kabile üyesi aracılığıyla bir ateş başında onlarla yüzeysel konuşmalar yapıyor ve daha sonra ondan elinde, üstünde bulunan her şeyi oldukları yere bırakıp onlarla gitmesi isteniyor.
Bu yolculuğun ne kadar süreceği, nasıl süreceği belirsiz ama karakterimiz yine de hisleri ile hareket edip onlara katılıyor.
Kendi hayat şartlarını, inançlarını, düşüncelerini nasıl sınadığına ve onlarla savaşına şahit oluyoruz. Gerçekten etkileyici ve akıcı bir kitap. Keyifli okumalar diliyorum 🙂

Seçimlerini bilgelikle yap, çünkü istediğin şey eline geçebilir.

 

Dış derilerini belirli aralıklarla değiştiren yılanları izlemek de bizler için son derece eğiticiydi (…) Eski düşüncelerden, alışkanlıklardan, inançlardan ve sırasında eski arkadaşlardan sıyrılmak gereklidir (…) Yenilikler, ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler.

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://books.google.com.tr/books/about/Bir_cift_yurek.html?id=EntNPwAACAAJ&source=kp_book_description&redir_esc=y

Son Güncelleme: Mayıs 27, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap