Böğürtlen Kışı

Kitabın Adı: Böğürtlen Kışı
Yazarı: Sarah Jio
Sayfa Sayısı: 353
Türü: Roman

Kitap Hakkında

Vera Ray 1933 yılının karlı Mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel’ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Hayatlarını devam ettirmek için nefret etse de bazı şeyleri yapmak durumundadır. Oğlunu yalnız bırakıp işe gitmek gibi. Tek avuntusu sabah ışıklarıyla dönüp ona sarılmaktır. Fakat bir gün döndüğünde gördüğü manzara, Daniel’in boş yatağıdır…

80 sene sonra 2013’de Seattle yine Mayıs ayında karlar altında kalır ve başarılı gazeteci Claire bu doğaüstü olaya özel bir haber yapacaktır. Bu zamana kadar sonuçlanmamış çocuk kaybolma olayı ile ilgili araştırma yapar ve bu süreçte kendi acılarını da hatırlar.
Çözdüğü her düğüm onu bir bütüne götürür.

Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?

Yazar Hakkında

Sarah Jio, Glamour dergisinin baş yazarlarından biridir. Yazarın birçok dergide ve gazetede yüzlerce makalesi yayımlanmıştır.
Gazetecilik bölümü mezunu olan Sarah Jio’nun gazetelerde ve dergilerde yayımladığı makalelerin konuları; yemek, beslenme, sağlık, eğlence, seyahat, kilo verme, alış-veriş, psikoloji, bebek ve çocuk bakımı üzerinedir. Bu konuları da kitaplarında gerçek gibi işlemektedir.

Sarah Jio’nun ilk romanı büyük başarı elde etti. Kısa zamanda birçok dile çevrilen kitap, 2011 yılında Library Journal’ın “Yılın En İyi Kitabı” ödülüne sahip oldu. Böylelikle roman yazarlığı konusunda da uluslararası bir başarı yakalamış oldu.

Okuyucu Yorumum

Dram okumayı sevenler için dolu dolu bir eser. Hem Vera’nın hem Claire’ın dilinden okuduğumuz bu kitapta aşk, umut ve umutsuzluk bizi bekliyor. Eskiden okumama rağmen unutamadığım ve etkisini hissettiğim kitaplardan biridir. Hem olay örgüsü hem karakterler sizi bağlıyor ve akıcı bir şekilde ilerliyor. Sonu da bir o kadar şaşırtıcı olan kitapta her iki kadının da yaşadıklarına anbean şahit oluyoruz. Onlarla üzülüp onlarla ağlıyor, yaşadıkları acıyı hissediyoruz ama bir o kadar da güçlü olduklarını görüyoruz.

Çeviri olarak biraz kolay ve kısa cümlelerden oluşuyor. Ağır edebiyat sevenler için çok basit gelecektir ama rahat bir zamanınızda film izliyormuş gibi hafif bir kitap okumak isterseniz kesinlikle önerim budur. Keyifli okumalar 🙂

Herkes kendi hayat yolunda acılar çekip iyileşir.

 

Canım Daniel’ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum…

 

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://www.dr.com.tr/Yazar/sarah-jio/s=14675

 

Son Güncelleme: Mayıs 26, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap