Çölyak Hastalığı Nedir ?

Günümüzde merak edilen ve bir diğer adıyla Gluten sensitif enteropati olan Çölyak hastalığı, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda yer alan Gluten isimli madde ye karşı vücudun kronik olarak alerji geçirmesine neden olan bir otoimmün hastalıktır.

Nasıl Olur ?

Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten adlı maddeye bağışıklık sistemimizin yanlış bir tepki oluşturarak müdahele etmesiyle ince bağırsaklarımızda iltihap oluşturarak, bu bölgede aldığımız besinlerin emilimini sağlayan villüsların yok olmasına neden olur. Bu durumda hasta olan kişi ne kadar yemek yese dahi emilim azalacağı için diğer yapılarımıza giden besinler azalır.

Ne Sebep Olur ?

Kesin olarak neyin neden olduğuğu tam bilinmemekle birlikte sindirilmiş glutene, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesi ile oluşuyor. Birinci derece akrabalarda görülebildiği gibi genetik ve çevresel faktörler önemli rol oynamaktadır.

Çölyak hastalığı tip 1 diyabet, otoimmün karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı, Down sendromu, Turner sendromu veya Williams sendromu olan kişilerde daha yaygındır.

Belirtileri Nelerdir ?

Çölyak hastalığının en sık nedenleri ;

  • Karında şişlik
  • Gaz sancısı
  • İshal(yağlı)
  • Halsizlik

bu belirtilere ek olarak az da olsa kilo kaybı, kusma, kaşıntı gibi sebeplerde eklenebilir.

Nasıl Teşhis Konulur ?

  • Kan testi
  • HLA genetik testi
  • Endoskopi

Bu yöntemlerle teşhis konulur ihtiyaç halinde doktorunuz farklı hastalıkları ekarte edebilmek için farklı testlerde isteyebilir.

Tedavi Nedir ?

Çölyak hastalığının şuanda herhangi bir ilaçla tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler hayatlarından gluteni çıkararak iltihabi sorunları ortadan kaldırabilirler.

Glüten İçeren Besinler Nelerdir ?

Buğday, çavdar, yulaf, arpa, makarna, tahıl gevreği, gözleme, salça, sos, pasta, kek, çörek, peksimet, galeta, kraker, bisküvi, pasta, irmik ve kepekte glüten bulunuyor.

Derleyen: İnt. Dr. Mustafa Kahraman

*** Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Hayat bize sunulan en değerli hediyedir ve bu hediyeyi sevdiklerimiz ile en güzel şekilde değerlendirmeye çalışalım.

***Uyarı: Yazılarımız bilgi amaçlıdır. Tedavi yöntemleri için doktorunuzla görüşünüz.

 

Son Güncelleme: Mayıs 13, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap