Dorian Gray’in Portresi

Kitabın Adı: Dorian Gray’in Portresi
Yazarı: Oscar Wilde
Sayfa Sayısı: 280
Türü: Felsefi Roman

Yazar Hakkında

OSCAR WILDE
İğneli üslubu ile geç Victoria dönemi Büyük Britanya’sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içinde Paris’te fakir bir otel odasında öldü.

Kitap Hakkında

Dorian Gray’in Portresi, Wilde’ın zamanında büyük tartışmalar yaratan, pek az övgüye karşılık son derece sert eleştirilere maruz kalan, hatta yargılanırken aleyhinde delil olarak gösterilen tek romanıdır. Yazarın “sanat, sanat içindir” manifestosu olarak okunabilecek önsözünde de belirttiği gibi, kötülük ve erdemin sanatsal bir malzeme olarak kullanıldığı edebi eserlerin şahikasıdır.

Yazarın önsözünden alıntı: Ahlaklı ya da ahlaksız kitap olamaz. Bir kitap ya iyi ya da kötü yazılmıştır. Hepsi bundan ibaret.

Yazar Dorian Gray’in Portresi eserinde herkesin kendi günahını göreceğini söyler.Kitap ebedi gençlik ve güzellik dileği kabul olan ve insanı insan yapan değerlerden giderek uzaklaşıp yozlaşan Dorian Gray’i anlatıyor.

Ressam Basil, Dorian Gray’in çok gerçekçi bir portresini çiziyor ve buna fazlasıyla değer veriyor. Dorian Gray de bu portreyi çok beğeniyor ve onun sonsuza dek güzel kalacağını ama kendisinin ileride yaşlanıp çirkinleşeceği düşüncesine kapılıyor. Bu sırada aklına sonsuz güzellik düşünceleri takılıyor ve olaylar böylelikle başlamış oluyor.

Çok iyi anımsıyorum, bir gün, iyi niyetlerde daima bir uğursuzluk vardır ve hep geç kalırlar demiştin. Benim iyi niyetim de gerçekten çok geç kaldı. (Dorian)

Okuyucu Yorumum

Kitabın iki farklı basımı bulunuyor. Everest yayınlarından çıkan sansürsüz ve Can yayınlarından çıkan sansürlü basım. Ben sansürlü olanı okudum ve o açıdan bahsedeceğim.

Kitapta üç ana karakter var. Basil Hallward(ressam), Lord Henry ve Dorian Gray.
Dorian Gray ilk okuyuşta masumiyeti ile tüm okuyucuları kendine bağlayabilecek bir karakter. Zaten güzelliği çok vurgulandığı için ister istemez ufak bir hayranlık oluyor. Bunun bir diğer sebebi de kitabın başlarında Basil gözüne yakın anlatılıyor ve kendisi Dorian Gray hayranı. İkisini iyi arkadaş olarak görüyoruz ve daha sonra Lord Henry ile tanışıyoruz. Kendisi Basil’in bir tanıdığı ve Dorian Gray ile tanıştığında hayatına fazlasıyla müdahil olacak birisi. Kitap kişilerin ve olayların tahlilini o kadar güzel vermiş ki ben normalde karakterlerin ruh hali ile ilgili pek yorum yapamam ama burada sanki hepsini yakından tanıyormuş gibiyim.
Henry, gençliğini özleyen ve arayan birisi benim gözümde. Bir de gençliğinde kendi görünüşüyle ilgili bazı soruları var gibi. Dorian Gray tam onun hayal ettiği gençlik. Yakışıklı, masum, herkes tarafından sevilen.
Yazarın hayatına baktığımda, Henry karakterini kendine benzetmeye çalıştığını düşündüm. Basil genel olarak 19.yüzyıl halkını temsil ediyor. Güzel ve masum olanın öyle kalması gerektiğini, etraftakilerin düşüncelerinin önemsenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden Dorian Gray’in toplum tarafından eleştirilecek hareketler yapmasını istemiyor diyelim.
Dorian Gray herkesin yaşayabileceği ergenlik krizinde gibi. Kafası karışık, sevdikleri ne derse onların tarafına yönelebilecek bir karakterde ya da öyle bir dönemden geçiyor diyebiliriz. Fakat bu iki zıt karakterin arasında kalmak onu bir buhranın içine sokuyor.

Henry, Basil’den daha baskın ve etkileyici bir kişiliğe sahip. Bu yüzden ressam, Henry ile Dorian’ın tanışmasını bile istemiyor kitabın başlarında.

Felsefi bir roman olmasına rağmen okuması gerçekten kolay. Olaylar çok seri ilerliyor ve gerçekten fikirleri sorgulatıyor.
Kitabın bir de filmi var. Film temel olaylar olarak kitaba bağlı ancak kitaptan daha fazla uygunsuz sahne bulunduruyor ve karakterlerde bazı değişiklikler var. İlk önce kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

İyi etki diye bir şey yoktur Bay Gray. Etki dediğimiz şey, ahlaka tamamen aykırıdır, demem o ki, bilimsel olarak ahlak dışıdır.

İnsanın bir başkasını etkilemesi, ona kendi ruhunu vermesi demek. Etkilenen insan artık kendi düşünceleriyle düşünemez, kendi tutkularıyla kavrulamaz. (Lord Henry)

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://www.iskultur.com.tr/

https://www.youtube.com/

 

 

Son Güncelleme: Mayıs 23, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap