Dünyadaki Eğitim Sistemleri

Her ne kadar eğitimin temeli ailede verilse de bundan sonraki süreçte bireylerin topluma kazandırılması,sorumluluk bilincinin arttırılması,toplumda var olabilmesi açısından okullardaki eğitim çok önemli bir unsurdur.Dünyamız ülkelerinde eğitim sistemi her ülke açısından farklılık teşkil etmektedir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin, her 3 yılda bir yayınladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı raporuna göre, dünyanın eğitim şampiyonları Çin, Singapur,Hong Kong, Estonya, Kanada ve Finlandiya’dır.Bu yazımızda bu ülkelerin eğitim sistemine göz atacağız.

Çin eğitim sistemi

Dünyadaki en büyük çaplı eğitim Çin’de yapılmaktadır.200 milyonu aşkın öğrencisiyle Çin çoktan diğer ülkeleri sollamıştır.Peki Çin’de eğitim nasıl ilerlemektedir?Çin’de anaokulu,ilkokul,ortaokul ve üniversite eğitimi bulunmaktadır.Çin Hükümet’i ilkokul ve ortaokulu kapsayan 9 yıllık zorunlu eğitim uygulamaktadır.Zorunlu eğitim gören öğrenciler okul masraflarından muaf tutuluyorlar, öğrenciler yalnızca kitap ve defter masraflarını ödüyorlar.

Zorunlu eğitime büyük önem veren Çin Hükümeti’nin çabalarla 10 yılı aşkın süre önce yüzde 80 olan zorunlu eğitimin yaygınlık oranını günümüzde yüzde 90’a kadar yükseltti. Çin Hükümet’i önümüzdeki birkaç yıl içinde, bütün çocukların okula girmeleri ve Çin’de bir an önce dünya çapında birinci sınıf üniversiteler kurulması için kırsal bölgelerdeki zorunlu eğitime ve üniversite eğitimine ağırlık verecek.

Singapur eğitim sistemi

Singapur’da eğitimin ekonominin itici gücü olduğuna dair bir inanış söz konusu. Singapur eğitimin en önemli yapı taşlarını matematik ve fen dersleri oluşturmaktadır.Hatta öyle ki ilkokul ve ortaokulda ana dersler olarak matematik ve fen dersleri kabul edilmektedir.Öğrenciler lise zamanı isterlerse sosyal bilimler derslerini alabiliyorlar.

Ezbere dayalı eğitime yer verilmemektedir.Öğrencilere karşılaştıkları bir probleme karşı nasıl bir duruş sergilemeleri gerektiği öğretilmektedir.

Öğrenciler ise gün boyu sessizce ders dinlemektedir.Financial Times muhabiri :”Öğle yemeğinden sonraki matematik dersinde, sıcaklık artarken çocukların dikkati dağılmaya başlayınca, öğretmen çocukları sıralarından kaldırıyor. Gönüllülerden tahtadaki denklemi çözmelerini istiyor. Neşeli bir rekabet ortamı var. Bir çocuk zorlanıyor, yanlış cevap veriyor ama sonra gidip düzeltiyor. Bir arkadaşı neşeyle ‘Yine yanlış’ diye bağırıyor.”

Bireylere sorumluluk duygusu ve özgüven aşılayan Singapur eğitim sistemi çokça adından söz ettirmekte ve ettirmeye de devam edecek gibi gözüküyor.

Hong Kong Eğitim Sistemi

Hong Kong eğitim sisteminin temelini İngilizler kurmuştur ve hala geçerliliğini sürdürmekte ısrarcı olan Hong Konglular öğrencilerin disiplinle ve sorumluluk duygusunu geliştirerek eğitileceğini düşünmektedirler.Öğrencilerini sınava odaklı yetiştiren eğitim müfredatı;özgürlüğe,yenilikçi düşünceye ve fikir alışverişine önem veren zengin içerikler barındırmaktadır.

Estonya Eğitim Sistemi

Estonya’nın eğitimde başarılı hale gelmesinin en büyük etkeni anaokulu ve ilköğretim düzeyindeki eğitim sistemine çok önem vermelerinden kaynaklanıyor.Çocuklarını 3 yaşından itibaren anaokuluna bırakan veliler çocuklarının bu halinden çok memnun.Yapılan bir röportajda bir anne olan Kristın:”Bu önemli, çünkü öğrenim çok hızlı olacak. Öğretmenlerine soru sorması, elini kaldırması, cesur olması gerekecek. En önemlisi sosyal anlamda hazır olması.”diyor.Eğitimde eşitliğe önem veren Estonya eğitim sistemi kabiliyetlerine göre öğrencilere farklı eğitim vermek onları ayırır görüşünü savunmaktadır.

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada’da ülke çapında ortak bir eğitim sistemi yoktur.Her eyalet kendi eğitimini kendisi belirleyebilir.Zorunlu eğitim süresi ise 10 yıldır.Okulların başarı puanları internet sitelerinden çok rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.Kanada eğitim sistemi öğrencilere:analatik düşünme,insanlarla iletişim kurma becerisini geliştirme gibi temel dersler vermektedir.

Finlandiya Eğitim Sistemi

Eğitimde adeta devrim başlatan Finlandiya, öğrencilerini herhangi bir sınava tabii tutmadan eğitimini sürdürmektedir.Eğitimde kalıplaşmış kuralları reddeden Finlandiya öğrencilerine sınıf ortamında özgür olabilme imkanı tanımaktadır.Günde 4 saat eğitim verilmekte ayrıca ev ödevi kavramı bulunmamaktadır.Öğretmen seçiminde de çok titiz davranan Finlandiya okulları öğretmenlerini bir çok sınava tabii tutarak kabul ediyor. Ayrıca öğretmenlerin sadece sınavlarda başarılı olması yetmiyor,okul dışındaki yaşamlarında bulundukları sosyal aktiviteler de göz önüne alınıyor.Öğrencilere derste veya molalarda spor yapmaları teşvik ediliyor.Özgür ve yenilikçi bakış açısına sahip Finlandiya eğitim sistemi rakip ülkeleri geçerek adından çokça söz ettiriyor.

Bu ülkeler neden başarılı?

Bu ülkeleri incelediğimizde adları,kültürleri,dilleri,yaşayış tarzları farklı olsa da eğitimde başarılı olmalarının en önemli sebebi;öğrencilerin karakterlerini,düşünce yapısını ihtiyaçlarını,kaygılarını ve psikolojilerini iyi analiz ettikleri gözlemlenmektedir.

 

Derleyen:Beyza Kurt

 

Kaynakça:

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44927990
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50643216
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-40082945
  • https://www.yurtdisiegitim.net/kanadada-egitim-sistemi-nasildir/
  • https://listelist.com/oecd-en-iyi-egitim-sistemleri/
  • http://www.turkcindostlukvakfi.org.tr/sayfa.php?id=31
Son Güncelleme: Mayıs 16, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap