Enstalasyon Nedir?

“Enstalasyon” Fransızca bir kelime olan “installation”’’dan diğer dillere geçmiştir. Enstalasyon kelimesi Türkçede “yerleştirme, tesis etme, döşeme, kurma” gibi anlamlara gelir . Türkçede daha çok yerleştirme sanatı olarak bilinir.

Enstalasyon Sanatının Tarihi

Enstalasyon sanatı, oldukça yeni ve genç bir sanattır. Avrupa’da 1960’larda ortaya çıkan bu sanat o zamanlar “asamblaj ve çevresel düzenleme” terimleri bu sanat için kullanılmaktaydı. Enstalasyona bir sanat olarak değil, eserlerin sergilenirken düzenlenme stili olarak bakılmaktaydı. Sanat galerileri ve mimarlar eserlerine dikkat çekicilik kazandırmak ve eserin mekandan bağımsız olamayacağını vurgulamak için enstalasyonu kullanırdı. Enstalasyon 1970’lerden itibaren çağdaş mimari ve sanatın en sık gündeme gelen sanat türü oldu. 20. yüzyılın başlarında Marcel Duchamp, Kurt Schwitters gibi sanatçılar enstalasyon sanatının öncüleri olmuşlardır. Enstalasyon günümüzdeki yapısına ise 1970’lerden itibaren kavuşmuştur. Enstalasyon sanatının ilk kez tasnifi Robert Smithson tarafından yapılmıştır. Smithson, enstalasyon sanatını mekana bağlı ve mekandan bağımsız olarak iki kategoride tasnif etmiştir. 1980’den itibaren enstalasyon sanatı örneklerinde doğal malzemelerin yanında dijital destek unsurları olarak video, ses, bilgisayar, internet gibi araç ve ortamlar da dahil olmuştur.

İşlevi

Günümüzde çoğunlukla sosyal mesajlar vererek farkındalık yaratma amacıyla kullanılmaktadır. Hayatın sürdüğü her yerde karşımıza çıkabilecek olan enstalasyon eserleri savaş, yolsuzluk, kadına şiddet, çocuk sevgisi gibi her türden güncel konun işlenebildiği bir özelliğe sahiptir.
Sosyal mesaj vermenin yanında bir kente kimlik kazandırmak veya bir mekanın varlığına ilgi ve değer kazandırmak suretiyle görünürlüğünü arttırmak da enstalasyonun başlıca amaçlarındandır.

Dünya’dan Enstalasyon Örnekleri

MigeulChevalier tarafından yapılan ve Londra’da gecelere renk katacak bir enstalasyon çalışması “Dünya Balonunun Kökeni” adını taşımaktadır. Londra’nın en işlek bölgelerinde sergilenmiştir. Oxford Caddesi’nde yer alan bu devasa boyuttaki renkli balon oldukça ilgi çekici durmaktadır. Chevalier’in tabiri ile mikroorganizmalardan ilham alınan ve ortaya çıkarılan yapıt rengarenk görüntüsüyle göz dolduruyor. Enstalasyonun asıl mantığını özetleyen şu cümle ise şöyle: “Her şey birleşir, her şey birbirinden ayrılır, tüm hızıyla değişir.”

Brezilya’da 2016 Olimpiyat Oyunları kapsamında Rio deJanerio’da yapılan bu çalışma Fransız sokak sanatçısı JR’ye aittir. Devasa bir şekilde ve alanı kapsayan bu proje Inside Out kapsamında ürettiği çalışmalardandır. Metal iskelelerin üzerine yerleştirilmiş bir görsel havasındadır.

JunOng tarafından oluşturulan ve 2015 Urban Xchange Festivallerinin bir parçası olan, beş katlı bir aydınlatma enstalasyonu olan Stardust yani yıldız tozu gerçekte devam eden bir değişimi sembolize etmektedir. Terk edilmiş bir binada 500 metrelik çelik kablolar ve led ışıklarla oluşturulan yıldız şeklindeki bu görüntü fütüristik bir şekle bürünmüştür.

 

Brezilyalı Nele Azevedo’nun yaptığı 20 santimlik yüzlerce buz insan heykelinden oluşan bu çalışma kentin önemli meydanlarında sergilenmiştir.Bu figürler gün ışığında insanların önünde erimeye bırakılıyor ve buzdan insanların erimesiyle oluşan bu mesaj aslında küresel ısınmadır. Sanatçının vermek istediği mesaj: ‘’Küresel ısınma durdurulmazsa hepimiz yok olacağız.’’şeklindedir.

 

 

KAYNAKÇA:

DOĞA İÇİNDE SANAT: ENSTALASYON

Enstalasyon Sanatı Nedir?

Son Güncelleme: Nisan 26, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap