Filantropi Nedir?

 

Filantropizm veya insanseverlik; başkalarının tıbbî, ekonomik ve sosyal standartlarını yükseltmek ve mutluluklarını artırmak için organize faaliyetler düzenlemek. Daha kapsamlı olan hayırseverlik kavramının bir alt kategorisidir ve İslamî vakıflar, kilise yardım grupları, antik Yunanistan’da Platon’un Akademi’si gibi oluşumlar filantropik faaliyetlere örnek olarak gösterilebilir.

Türkçede hayırseverlik, çoğunlukla tarihi gelişimi sebebiyle bireylerin dini, vicdani veya duygusal güdülerinden hareketle yaptıkları yardım faaliyetlerini çağrıştırmaktadır. Ancak uluslararası düzeyde filantropizm terimi bu çağrışımlardan ziyade birey ve kurumların içinde bulundukları toplumların refah seviyesini yükseltmek amacıyla (çoğunlukla sivil toplum kuruluşları tarafından ve stratejik bir planla) bağışta bulunmaları şeklinde tanımlanmaktadır.

Mitolojide Filantropi

Mitolojiye göre Prometheus, insan türünü balçıktan yaratır. Onun yaratıları başlangıçta pek etkileyici olmaz. Hiçbir bilgisi ve yeteneği olmadan, mağaralarda, karanlıkta ve korku içinde yaşarlar. Bu durum Zeus’un pek hoşuna gitmez ve tüm insanları ortadan kaldırmak üzere bir hazırlığa başlar. Fakat insanları seven Prometheus, onları Zeus’un gazabından kurtarmak için kendi sonunu getireceğini bile bile Zeus’tan çaldığı ateşi ve iyimserliği insanlarına verir. Ateş; bilgi, sanat, bilim teknoloji ve pratik becerileri kapsar. İyimserlik ise insanları şartlarını iyileştirebilmeleri için ateşi kullanmaya iter. Böylece mağara içinde saklananlar, insanlıklarına kavuşur. Yani, filantropi mitolojik dünyada insan potansiyelini gerçekleştirme ve bu gelişimi önemseme anlamında kullanılıyor.

Flantrop Nedir?

  • İnsansever, insanların iyiliği için çalışan (kimse)

 

Derleyen: Görhan KALAYCI

KAYNAKÇA:

https://static.wixstatic.com/media/eaf25e_bad1092503084d53b70e2da591010d68~mv2.jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Filantropizm

https://degisimicinbagis.org/filantropi-nedir/

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Prometheus_Adam_Louvre_MR1745_edit_atoma.jpg/800px-Prometheus_Adam_Louvre_MR1745_edit_atoma.jpg

https://kelimeler.net/Filantrop-kelimesinin-anlami-nedir

 

Son Güncelleme: Mayıs 9, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap