Grigori Rasputin Kitap Kritiği

Henri Troyat’ ın ele aldığı kitap, Rusya’ da efsaneleşen mujik Grigori Rasputin’ in hayatını ele almıştır. Eğitimsiz köylü olduğu halde halkın ve papazların söylemleri üzerine kendisini Tanrı adamı olarak görmeye başlar ve bu gücünü kullanarak iktidara ulaşmaya çalışır.

10 Ocak 1869’da dünyaya köylü bir ailenin ikinci oğulları olarak gelen Rasputin’ in efsaneleşme hikayesi ateşli bir hastalık geçirmesi sonucu rüyasında Meryem Ana’ nın kendisine göründüğünü iddia etmesi ile başlıyor. Bu durum etrafındaki kişiler tarafından da Rasputin Tanrı adamı olarak algılanmasına sebep olmuştur. Genç yaşta geziler yapmaya başlaması, yollarda karşılaştığı çileciler ve staretslere olan ilgisi aslında Rasputin’ in söylenen Tanrı adamı kişiliğine ulaşmak için bilinçli şekilde yaptığı davranışlar olarak görülmektedir. Rasputin’ in düşünceleri kilise ile ters düşmektedir. Kendisini ”sıra dışı” olarak düşünmesi ve eylemleri aslında zevkine ve alkole olan düşkünlüğünü gizlemek amacıyla kullandığı bir maskedir. Zamanla halk tarafından da kabullenilen bu adam özellikle kadınlar tarafından fazlasıyla sevilmekle birlikte Rasputin hakkında ‘büyük penis’  efsanesi ortaya atılmıştır. Kısaca etkisinin artmasının temeli kadınlar olmuştur.

1905 yılında saray çevresinde davet verilmesi üzerine Çar II. Nikolay ve Çariçe ile tanışma fırsatı bulur. Sergilediği rahat tavırlar Çar ve Çariçenin dikkatini çeker. Davette dikkatleri çekmesi Rasputin’ in saraya girmesi için önemli bir fırsat olmuştur. Çarın oğlunun rahatsızlığına doktorların çare bulamaması ve Rasputin’ in yalnızca çocuğun yanında oturup dua ederek iyileşmesine sebep olması imparatoriçenin gözünde Rusya’ nın doğal temsilcisi olarak görünmesine sebep olur. Bu sözde tedavi gösterisi Rasputin’ in Çar ve Çariçe’ nin en güvendiği kişi haline gelmesini sağlamıştır. Bundan sonraki günlerde her konuda Rasputin’ e danışılmış, onun yanlarında olduğu sürece başlarına kötü olay gelmeyeceğine inanmışlardır. Artık konforlu bir yaşama sahiptir sarayda her şey hakkında fikir vermekte politika hakkında bilgisi olmamasına rağmen iktidara dahi karışmaktadır. Eğitimsiz köylü olmasının onun için bir önemi yoktur o her şeyi kendince sağduyusu ile bilebilirdi. Maruz kaldığı saldırılarda dahi zarar görmeden kurtulması onu daha fazla starets olduğuna inandırmıştır. Halk tarafından sevenler olduğu kadar sevmeyenler de vardı.Rusya’ nın savaş içerisinde olduğu dönemde çok fazla kayıp verilmesinin sebebi olarak Rasputin görülmüştür. Rusya’ nın başına gelmiş bir felaket olduğu biran önce gitmesi ve Çar’ ın Rasputin’ in fikirlerine kulak vermemesi düşüncesindelerdir. Sevilmemesinin onun için bir önemi yoktur tek derdi daha fazla duyulmak ve iktidara ulaşmaktır. İktidara böylesine karışan Çar ve Çariçenin gözlerini gerçekleri göremeyecek kadar körleştiren bu adamı ortadan kaldırmak isteyen kişiler olur. Ölümü de kolay olmayan bu mujik 1916′ da Çar’ ın akrabaları Feliks, Dimitri ve Duma üyesi Purişkeviç tarafından öldürülerek Neva nehrine atılır.

Okuyucu Yorumum

Rasputin gördüğü bir rüyanın sonucunda papazın kendisine aziz kişiliğe sahip olduğunu söylemesiyle başlayan bu hikaye Henri Troyat’ ın da anlattığı gibi halk tarafından onaylanacak davranışlar değildir. Rasputin eline geçen bu fırsatı kullanarak her türlü ters davranışı sergilemiş bu davranışlarını ona vaad edildiğini düşündüğü Tanrı adamı kimliği ile örtmeye çalışmıştır. Kimi zaman bunu başarmıştır ancak onun asıl niyetini anlayanlar da olmuştur. Yola çıkmasının insanlara bilgi dağıtmak incili öğretmek amacı taşıdığını dile getirse de aslında halkın ne düşündüğünü ne istediğini değil sadece kendisini düşünerek hareket etmiştir. Rasputin’ in esas amacı kitap içerisinde anlaşılır bir şekilde ifade edilmiş, ölümü için yapılan plan detaylı bir şekilde yer edinmiştir.

Derleyen : Kübra DAL

 

Son Güncelleme: Mayıs 24, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap