Gurur ve Önyargı

Kitabın Adı: Gurur ve Önyargı
Yazarı: Jane Austen
Sayfa Sayısı: 393
Türü: Roman

Yazar Hakkında

İngiliz roman yazarı. Dolaysız ve sade anlatımı, sosyal olaylara ironik bakış açısı ve güçlü kadın karakterleriyle, 19.yüzyılda modern roman dilini oluşturmuştur. Gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yazın çalışmalarını yayınlamış olan Austen’in birçok romanı “dünya klasikleri” arasına girmeyi başarmış; hatta “Pride and Prejudice”  “Emma” ve “Sense and Sensibility” gibi en önemli romanları, defalarca film senaryosuna uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır.

Kitaplarındakine benzer bir ironiyle hayatı boyunca hiç evlenmemiş olan ünlü yazar, en güçlü kadın kahramanlarını zor aşkların girdabına sokması ile dikkatleri çekmiştir.

Tek kızkardeşi olan Cassandra ile yakın ilişkileri, sonraları, yazarın eserlerinde etkisini gösterecekti.

Kitap Hakkında

18 Ocak 1813’te yayımlanan roman, 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır. Kadınların hayatına ve duygusal dünyalarına dair biraz da alaycı bir dille değinen romanlar yazan yazarın en tanınmış belki de en çok tanınan romanı İngilizce özgün adı Pride  and Prejudice, Aşk ve Gurur veya Gurur ve Önyargı  adları ile dilimize çevrilen romanıdır.
Roman, Jane  Austen’in yaşadığı zamanlarda çok büyük ilgi görmemiş olsa da ölümden sonra çok daha tanınan bir roman haline gelmiş ve pek çok dile çevrilmiştir.

Elizabeth ve Darcy başlarda birbirlerinden pek hoşlanmamakla beraber aslında benzer karakterlere sahiptirler. İkisi de gururlu ve gerçek sevgiyi arayan insanlardır. Birbirlerinden etkilenme sebepleri de budur.

Elizabeth soylu sayılmayan orta gelirli bir ailenin kızıdır. Beş kız kardeşlerdir. Annesinin tek isteği kızlarını soylu ve zengin erkeklerle evlendirmektir. Elizabeth ise gerçek aşkı aramaktadır. Asil duygulara erdemli davranışlara önem vermektedir. Kardeşlerine göre daha zeki ve canlı bir yapıya sahiptir. Bir partide Darcy adında, soylu ve kibirli bir adamla tanışır ve olaylar başlamış olur.

Okuyucu Yorumum

Ben zor aşk hikayelerini gerçekten çok seviyorum. Bu da tam o kıvamda. Kitabın adından yola çıkarak her zaman gurur karakterini Darcy, önyargıyı ise Elizabeth olarak düşünmüştüm.
Kitapta birçok karakter var. Mrs, mr, miss kalıpları; isimlerinin kısa lakapları falan derken ortada bir sürü isim dönüyor ama 50-60 sayfadan sonra çözüyorsunuz hepsini 🙂
Elizabeth dönemine göre  o kadar açık sözlü birisi ki kendine hayran bırakıyor.
Kitapta bazı yan karakterler var ben genelde yan karakterleri de çok severim 🙂
Bu kitapta da Bingley karakterini çok sevdim.
Kardeşlerinin ve annesinin hallerine çok güldüm ben okurken, eğlenceli yerleri de bol.
İçten konuşma tekniği bu kitapta da fazlasıyla kullanılmış. Bazen “artık bunları dışından söyle” diyesim geldi.
Kalın olmasına rağmen sıkmayan bir kitap. Olaylara kapılıyorsunuz okurken. Dili gerçekten akıcı.
Ve tabi ki filme çokça uyarlanan bir kitap. Ben 2005 yapımı filmini, kitabı okuduktan sonra izledim birebir aynı ve çok güzel bir film.
Önce kitap için keyifli okumalar ve isteyenler için filmine de iyi seyirler diliyorum.

Onun sevgisini kıskanıyordu, sevgisini hissetmeyi artık umut edemese de. Onunla mutlu olabileceğine inanıyordu, artık bir araya gelmeleri imkansız göründüğü halde.

”Sen bana mutlu edilmeye layık bir kadını mutlu etmek için tüm kibrimin nasıl da yersiz olduğunu öğrettin.

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://www.biyografi.net.tr/jane-austen-kimdir/

https://edebiyatvesanatakademisi.com/yabanci-roman-ozetleri/ask-ve-gurur-romani-ve-ozeti-jane-austen/4425

Son Güncelleme: Mayıs 24, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap