Kas Ağrısı (Hamlık) Nedir ?


Kas ağrısı (Hamlık) daha çok spora yeni başlayan bireylerde ve yüksek yoğunlukta egzersiz yapan sporcularda görülmektedir.Bu ağrının sebebi kasların egzersiz sırasında zorlanması ve  oksijensiz kalması sonucu kanın taşıyabileceği miktarın üstünde olan laktik asidin kasta hapsolması ile meydana gelir.

Kas ağrısı tedavisi

 Kas ağrısını azaltmak ve rahatlamak için bazı yöntemler mevcut.Eğer bir sakatlık söz konusu değilse aşağıdaki yöntemler size iyi gelecektir.

Sıcak ve soğuk

                                                                                                                                                                 Kaslarınıza uygulayacağınız bu yöntem o bölgedeki kan akışını hızlandırarak toparlanmaya yardımcı olacaktır.Soğuk ve sıcak uygularken doğrudan çıplak deriye uygulamak yerine bir havlu veya bez parçası kullanmanız yanık oluşmasını önleyecektir.2-10 dakikalık uygulamalar yeterlidir.Ayrıca aşırıya kaçmamakla birlikte saunada kas ağrılarını azaltmakta yardımcı olur.

Soğuk Duş

Egzersiz sonrası yapacağınız soğuk duş kan dolaşımını hızlandırarak  kaslarınıza daha besin ve oksijen taşınmasıyla dokularda biriken kan (ödem) dağılmasına ve daha çabuk toparlanmanıza yardımcı olacaktır.

Isınma ve Esneme

Antrenman öncesi uygulayacağınız ısınma egzersizleri branşlara göre değişmektedir.Fakat ısınma egzersizlerinin genel amacı antrenman esnasında sizi sakatlıklardan korumak ve
oluşacak kas ağrılarını hafifletmektir.Antrenmandan önce 5-10 dakikalık yürüyüşler,hafif tempo kardiyo ve dinamik esneme hareketleri yeterli olacaktır.Antrenmandan sonra da soğuma egzersizleri ve statik esneme hareketleri kaslarda biriken laktik asidin dağılmasına yardımcı olacak ve ağrılarınızı hafifletecektir.

Beslenme ve Dinlenme

Sporcular için düzenli bir yaşam ve beslenme çok önemlidir.Günlük olarak ihtiyacınız olan karbonhidrat,yağ, vitamin ,mineral ve proteini karşılayamazsanız ve yeteri kadar kaslarınız  dinlendirmezseniz ağrılarınızın geçmesi ve vücudunuzun toparlanması uzun sürecektir.Bu sporcuların istemediği bir durumdur çünkü ne kadar çabuk toparlanıp bir sonraki antrenmana hazır olurlarsa performansları artacaktır.Ayrıca bol su tüketmeye çalışın.

Masaj

Kaslarınızdaki laktik asit miktarınız azaltmanın bir diğer yolu da masaj yaptırmaktır.Masaj uygulanan bölgede kan dolaşımını hızlandıracağı için toparlanmanıza yardımcı olacaktır.Fakat masaj ülkemizi pahalı olduğu için böyle bir imkanınız yoksa duş jeli vs. ile kendinize masaj yapabilirsiniz.

 

Yazan: Fitness Eğitmeni Doğancan Şentürk

Son Güncelleme: Mayıs 14, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap