Kawasaki Hastalığı(Mukokutanöz Lenf Düğümü Sendromu) Nedir ?

Tarihte tıp literatürüne ilk defa 1967’de Tomisaku Kawasaki adında Japon bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından bildirilmiştir; kendisi deri döküntüleri, konjunktivit (gözlerde kanlanma), enantem (boğaz ve ağız mukozasında kızarıklık), ellerde ve ayaklarda şişme ile boyundaki lenf düğümlerinde büyüme olan bir grup çocuğun muayenesinde  tanımlamıştır.

Kawasaki hastalığı genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen bir durumdur. Mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak da bilinir. Her ne kadar çocuk hastalığı olarak bilinsede yetişkinlerde de bu hastalığın bildirildiği durumlar olmuştur.

Hastalığın kesin olarak neden kaynaklandığı bilinmiyor. Buna genetik yatkılık veya enfeksiyöz durumlarda olabildiği belirtilmiştir.

Bu hastalık anevrizmalara neden olabilir. Bu sebeple gözden kaçırılmamalıdır.

Belirtileri Nelerdir ?

Karakteristik semptomu, 5 gün veya daha uzun süren yüksek ateştir. Bunun haricinde;

  • Döküntü,
  • Boyunda şişmiş bezler,
  • Kuru, çatlamış dudaklar,
  • Kızarmış parmaklar veya ayak parmakları,
  • Kızarmış gözler
  • Eklem ağrıları
  • İshal ve kusma

gibi belirtier gösterir. Her çocukta aynı belirtiler görülemeyeceği için bir hekime danışılması gerekmektedir.

Nasıl Tanı Konur ?

Kawasaki hastalığı klinik ya da hasta başında teşhis edilebilir. Yani, tanı koymak, sadece doktor tarafından yapılan klinik değerlendirmeye bağlıdır, anlamına gelmektedir. Bu hastalık için yapılan spesifik bir test bulunmamaktadır.

Eğer açıklanamayan ve en az 5 gün süren yüksek ateş ve yukarıda verilen bulguların 5’inden 4’ü varsa kesin tanı koyulabilir. Ancak hekim bu belirtileri gösteren diğer hastalıkları ekarte edebilmek için testler yapabilir.

Tedavisi Nedir ?

Tedavide, yüksek dozda intravenöz immunoglobilin (IVIG) ve aspirin verilmesi, sistemik iltihabı azaltarak akut belirtilerin önemli ölçüde kaybolmasını sağlayacaktır. Hastalıktan meydana çıkabilecek komplikasyonları önlemek açısından hekiminiz tedaviye eklemeler yapabilir. Tedavide kullanılan ilaçların yan etkileri olabileceği için kesinlikle bir hekime danışılmadan uygulanmamalıdır.

Derleyen: İnt. Dr. Mustafa Kahraman

***Uyarı: Yazılarımız bilgi amaçlıdır. Tedavi yöntemleri için doktorunuzla görüşünüz.

 

 

Son Güncelleme: Mayıs 19, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap