Kızıl

Kitabın Adı: Kızıl
Yazarı: Stefan Zweig
Sayfa Sayısı: 67
Türü: Hikaye

Kitap Hakkında

Kitap yazarın gençlik dönemi eserleridendir. Öğrenim için Viyana’ya giden genç bir tıp öğrencisinin büyük kentin gerçekliğine uyum sağlama ve yetişkinliğe adım atma sürecini anlatır. Kendini birdenbire ailesinden uzakta soğuk bir odada yapayalnız bulan bu ”çocuksu” genç adam, zamanla girdiği bunalımın etkisiyle hayallerinden, başlangıçta büyük bir hevesle sarıldığı tıp eğitiminden vazgeçme noktasına gelmiştir. Tam da o günlerde tanıştığı, kızıla yakalanan ve yardımına ihtiyaç duyan bir kız çocuğu onu hayata çağırır.

Yazar Hakkında

Zweig, edebiyatla küçük yaşlarda tanıştı ve bu alanda son derece üst düzey eğitimler aldı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrenen yazar aynı zamanda felsefe eğitimi de aldı. Başlangıçta şiirle ilgilenen yazar, büyük ölçüde büyük Alman şair Rainer Maria Rilke’den etkilenmişti. Ünlü şiir çevirilerini Almancaya kazandıran Zweig, daha sonra Güney Asya’ya ve Amerika kıtasındaki birçok ülkeyi gezdi.

Stefan Zweig öykü, roman, ve tiyatro oyunu dışında biyografi ve deneme kitapları da yazdı.

Stephen Zweig, II. Dünya Savaşı yıllarında Yahudi asıllı olması nedeniyle ülkesinden sürüldü. Yazar, Hitler’in getirdiği faşist dünya düzeninin değişmeyeceğini sanarak büyük bir kedere ve umutsuzluğa kapıldı ve eşiyle birlikte intihar etti.
Stefan Zweig sözleri yazarın etkileyici edebiyatını, son yıllardaki karamsarlığını ve savaşlara ve aşırılıklara karşı yaşatmak istediği tepkisini belirtir.

“Birisi barışı başlatmalı tıpkı savaşı başlattığı gibi.”

Okuyucu Yorumum

Yazarın klasik tarzını bilenler bilir. İç tahliller önemlidir Zweig için. Bu kitapta biraz fazla düşünsel ögeler vardı diyebilirim. Olaylar gelişiyor ama ikinci planda kaldığını görebiliyorsunuz.

Ben sağlık alanına ilgili olduğumdan merak edip almıştım. Tahminimin biraz altında kaldığını söyleyebilirim. Kariyerinin başlarında yazdığı detayını göz önüne alırsak, kalemi yeni oturmaya başladığı için fena sayılmaz. Zaten tek oturuşta bitebilecek bir kitap olduğu için merak edenler okuyabilir. Keyifli okumalar diliyorum.

Dışarıdan, pencerelerin ardından yabancı büyük kentin hiddetli sesinden başka bir şey duyulmuyordu; kent durmaksızın homurdanıyor, ne ölümle ne de yaşamla ilgileniyordu.

Derleyen: Eslem Yaren Bıyık

Kaynakça: https://1000kitap.com/kitap/kizil–107438

https://www.dr.com.tr/Yazar/stefan-zweig/s=125486

Son Güncelleme: Haziran 13, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap