NİUE

Yüzölçümü: 260 km²
Başkent: Alofi
Konuşulan Diller: Niuece, İngilizce
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları
Saat Farkı:-14
Telefon Kodu: +683
Okur Yazarlık Oranı: % 95

18. yüzyılın üçüncü çeyreğinde James Cook tarafından keşfedilen adalar topluluğu Niue, İngiliz egemenliği altındayken idaresi Yeni Zelanda’ya verilen bir ülkedir. 1974 yılında, Yeni Zelanda’dan idari özerklik alan ülkenin nüfusunun çoğu çeşitli nedenlerden dolayı Yeni Zelanda’ya ya da Avustralya’ya göç etmiştir.Niue adası dünyanın en büyük mercan adalarından biridir. Adanın nüfusunun 1.611 (2011) olduğu tahmin edilmektedir.Hukuk sistemi olarak İngiliz ortak hukukunu benimsemiştir.

Niue’yi İlginç Kılan Özellikler

  • Büyük Okyanus’taki Niue ismindeki ada ülkesinde, madeni paraların üzerinde Pokemon, Doktor Who, Donald Duck gibi popüler karakterler kullanılır.2017 yılında gümüş parasının üzerinde Star Wars karakteri olan Dart Vader’ı kullanmıştır.
  • Niue’nin bir diğer özelliği de dünyanın ilk kablosuz bağlantı ülkesi olmasıdır. Devletin kurduğu bağlantı noktalarıyla ülkenin her yerine internet yayını yapılır ve herkes bundan bedava yararlanır.

Başkent Alofi’de Gezilecek Yerler

Hikulagi Sculpture Park,Utuko Beach,Ekalesia Church,Opaahi Landing,Tomb Point,Huanaki Cultural Centre and National Museum,Omahi Beach

 

 

 

 

Bayrak Tanımı

Sarı zemin ada ülkesinde parlayan güneşi temsil etmesi için bayrağa verilen rengi temsil
ederken iş birliği içinde olduğu Yeni Zelanda ülkesine duyulan saygı ve sevgiyi temsil etmektedir.
Bayrağın göndere çekildiği tarafın sol tarafına yerleştirilen Birleşik Krallığın bayrağı ise İngiltere’nin hala ülkenin koruyucusu olduğu anlamına gelmekte ve kırmızı üzerine konumlandırılan yıldızlar ise Crux takımyıldızlarını temsil etmektedir. 1901 yılında Yeni Zelanda ülkesinin yönetimi altında olduğu yeni Zelanda ülkesini temsil eden yıldızlar bayrağa yerleştirilmiş ve bayrağın ortasında yer alan büyük altın sarısı beşgen büyük yıldız ise adanın konumu nedeni ile derin denizleri temsil etmektedir.

Ekonomi
Tipik Pasifik adasında coğrafi izolasyon nedeniyle sınırlı kaynak ve  az nüfus sorunu yaşamaktadır. Bazı mahsuller ihracat için yetiştirilmesine rağmen, tarım sektörü temel olarak geçimlik bahçecilikten oluşmaktadır.
Sanayi öncelikle tutku meyvesi, limon yağı, bal ve hindistancevizi ile krem işlemek için küçük fabrikalardan oluşur.
Yabancı pul koleksiyoncularına posta pulu satışı önemli bir gelir kaynağıdır.
Tarım ve hayvancılık mahsülleri : hindistancevizi, çarkıfelek meyvesi, bal, limon, taro, patates, manyok (manioc, tapyoka), tatlı patates; domuz, kümes hayvanları, sığır

Savunma
Ordu ve güvenlik güçleri.
Düzenli yerli askeri güçler yok.
Polis Gücü (2019) ve savunma
 Yeni Zelanda’nın sorumluluğundadır

Gezginine Tavsiyeler

  • Ülkede çok büyük ve donanımlı bir hastane bulunmaması nedeniyle Alofi’ye en yakın donanımlı hastane için Yeni Zelanda’ya ya da Avustralya’ya gitmeniz gerekir.
  • Mercan kesmeleri vücudunuzun enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle gerekli önlemleri hemen almak yararlı olacaktır.
  • Plajlarda üstsüz yüzmek yasaktır.
  • Adalarda, balıkların yumurtladığı bölgelerde yüzmemeniz gerekir.
  • Niue’de, kasım – mart ayları arasında tayfunlar görülür. Bu yüzden tatil planınızı bu aylar dışında yapmanızda fayda var.
  • Niue polisinin disiplin anlayışı yüksektir. Sarhoş olup olay çıkaranların ülkeden sınır dışı edilmişliği vardır.

 

KAYNAKÇA:

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ne.html

https:/www.vizesizgeziyorum.com/niue

https:/www.bayrakimalatcisi.com

 

 

Son Güncelleme: Nisan 25, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap