Noktacılık-Puantilizm


Noktacılık,
19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında Fransız yeni izlenimci ressamlar tarafından yaygın olarak kullanılmış bir resim tekniğidir. Bu teknikle yapılan resimlerde, çok sayıda ufak temel renk noktası, birbiriyle karıştırılmadan bir araya getirilerek izleyicinin gözünde çeşitli ara renklerin illüzyonu oluşturulur. Puantilizm, insan gözünün, birbirine yakın duran ufak renk noktalarını birleşik görmesi esasına dayanır.

Puantilizm tekniğini başarıyla kullanan ressamlar arasında Georges Seurat, Paul Signac, Camille Pissarro, Georges Lemmen, Jean Metzinger, Hippolyte Petitjean, René Schützenberger, Robert Delaunay, Maximilien Luce ve Henri-Edmond Cross sayılabilir.


Bu akımın sanatçıları renkleri paletlerinde karıştırarak tuvale sürmeyip; onun yerine, karışımını yapacağı renkleri, tuval üzerine yan yana küçük noktalar halinde koyarak, bu etkiyi sağlarlar.

Örneğin mavi ve sarı renkleri, küçük noktalar ya da kareler halinde yan yana sürüldüğünde, uzaktan yeşil görünür. Gözün bu aldanışı, renklerde titreşim yaptığı için, resimde hoş bir görünüm sağlar.


Puantilizm’in ortaya çıkışı

Puantilizm’in  daha canlı renk arayışı ile ortaya çıktığı söylenir. Örneğin, doğada gayet canlı rengi olan bir portakal, resmedildiğinde o renk yakalanamayınca  portakal kabuğu mikroskopla incelenmiş ve portakalın aslında turuncu değil ayrı ayrı sarı ve kırmızı noktacıklardan oluştuğunu görülmüş.

Sonra bu şekilde farklı renkteki noktalarla yapılan resimlerin de renklerinin daha canlı olduğu görülmüş. daha çok ışık alan yere sarı yoğunluk olup koyu yerde kırmızı noktacık yoğun gibi. tabi bu noktacıkların birbiriyle karışmaması birbirinin içine geçmemesi önemlidir.

Derleyen:Teslime Hayrunnisa Öztürk

Kaynakça:

https://diyablog.com/sanat-hareketleri/noktacilik-sanati/

https://oraclered.wordpress.com/2018/02/11/puantilizm-noktacilik-akimi/

Son Güncelleme: Mayıs 20, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yap