Yazılım Nedir?

Yazılım, elektronik cihazların belirli iş ve işlevleri yerine getirmeleri amacını sağlayan komutlar bütününe verilen isimdir. Yazılım alanı daha çok bilgisayar programları gibi algılansa da gelişen dünya düzeninde yazılımlar artık en küçük devrelerden mobil cihazlara ve aklımıza gelebilecek tüm elektronik cihazlara kadar uzanan geniş bir kapsama sahiptir. Yazılım, geliştirme işi genellikle yazılım mühendisleri ve bilgisayar mühendisleri tarafından yapılır. Lakin bir yazılım geliştirmek için belli bir bölüm mezuniyeti yada eğitim seviyesi gerekmez. 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma yazılım geliştirenlerin sadece %28’inin bu meslek gruplarından olduğunu ortaya çıkarmıştır.

En basit tanımıyla yazılım belirlenmiş bir işin yapılmasını sağlayan komutlar bütünü olarak nitelendirilir. Günümüzde yazılımın popüler kullanım alanları ise şöyledir;

  • Ağ Yazılımları
  • Veritabanı yazılımları ve yönetimi
  • Mobil uygulama yazılımları
  • Bilgisayar programları
  • Web uygulamaları
  • Yapay zeka ve makine öğrenmesi
  • Çapraz platform yazılımlar. (Hibrit yazılımlar olarak da bilinir. Bir yazılımın birden fazla platformda kullanılabilmesi durumudur.)
  • Oyun ve eğlence yazılımları

Bu alanlar yazılım geliştirilebilecek alanlardan sadece birkaçıdır. Yazılım dünyası çok geniş ve kapsamlı bir dünyadır. Yüzlerce farklı yazılım alanı olmakla beraber bir sayı ile sınırlandırmak gelişen bu sektör için mümkün değildir.

YAZILIM NE İŞE YARAR?

Yazılım, elektronik olarak gerçeklenmiş ürünlerin işlevlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Gündelik hayatımızdan bir örnek verecek olursak; Mobil cihazlar elektronik olarak üretildikten sonra bir görüntü oluşturmak ve bunu ekrana yansıtmak, dokunma işlevinin tanınması, ve cihazın bir işletim sistemine sahip olması (Android/iOS vb.) yazılım ile mümkündür. Yazılım kullanıcının cihazı kullanabilmesi için bir arayüz oluşturur aynı zamanda arka planda çalışabilmesi için bir yazılım yazılmalıdır.

YAZILIM NEDEN ÖNEMLİ?

Yazılım, gelişen teknolojinin bir gerekliliğidir ve bir yazılım olmadan kompleks bir elektronik ürün ortaya koyulması imkansızdır. Yazılım olmadan bir telefon, bir elektrikli araç, veya ülkemizde günlük hayatta kullanılmaya başlanan eDevlet gibi sistemlerin olması mümkün değildir. Bu sebep ile teknoloji geliştiği sürece yazılıma ihtiyaç olacaktır. Buda yazılımı çağımızın ölümsüz mesleklerinden birisi haline getiriyor.

 

Yazan: Mahir ÖZDİN

Son Güncelleme: Nisan 20, 2020

Bu yazı/derleme faydalı mıydı?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir Yorum Yap